top of page

REČ AUTORA

 

 

        Knjiga koju čitalac ima pred sobom plod je ideje prisutne kod autora tokom nekoliko proteklih godina. Želeli smo da ovom jedinstvenom publikacijom predstavimo srpske likovne umetnike iz svih oblasti primenjenih umetnosti: arhitekture, enterijera, industrijskog i grafičkog dizajna, primenjenih oblasti slikarstva, grafike, mozaika, vitraža, ikonopisa, tapiserije, konzervacije, restauracije, primenjenog vajarstva, keramike, tekstila i savremenog odevanja, scenografije, kostimografije, fotografije, primenjene multimedijalne umetnosti, istorije umetnosti. Pozvali smo naše najznačajnije aktivne umetnike iz svih oblasti primenjenih umetnosti da nam se pridruže u realizaciji knjige i dostave fotodokumentacioni materijal o svojim novijim radovima. Veliki broj umetnika podržao je našu ideju i poslao nam informacije i dokumentaciju o sebi i svojim delima, što nam je veoma pomoglo prilikom realizacije projekta. Na 800 strana ove knjige predstavili smo biografije 410 likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajna i oko 2150 fotografija njihovih reprezentativnih dela koja su nastala tokom proteklih deset godina. Knjiga sličnog tematskog karaktera i obima do sada kod nas nije objavljena. Obzirom na kvalitet i broj likovnih umetnika koji su uključeni u sadržaj, njena vrednost prevazilazi uobičajene okvire i standarde ove vrste publikacija. Nadamo se da će značaj ovako koncipiranog izdavačkog projekta, sa godinama koje proteknu, biti sve veći.

        Prilikom rada, bili smo svesni da u datim uslovima i okolnostima ne možemo da napravimo savršenu knjigu. Istovremeno, nije nam bila ambicija da žanrovski priredimo enciklopediju ni leksikon. Ova knjiga nije ni antologija, jer ne sadrži izbor radova umetnika predstavljenih na osnovu ličnog opredeljenja autora knjige. Izdavačka forma ”atlasa” u kojoj je knjiga priređena pokazala se pogodnom i praktičnom za realizaciju naše ideje. Publikacije ove vrste ne traže celovitost - odnosno nije neophodno da u nju budu uvršteni svi predstavnici primenjenih umetnosti - već daju pregled ograničenog broja najznačajnijih ili manje značajnih ali delima izuzetno prisutnih autora danas. Takođe, ovo nije knjiga kritičkog karaktera, koja vrednuje i daje zaključke o delu pojedinaca i grupa, već je isključivo faktografska celina koja sadrži osnovne podatke o životu, radu umetnika i predstavlja njihova reprezentativna dela.

        Odabir umetnika objavljenih u knjizi nije izvršen po principu publikacija tipa ”Ko je ko” (”Who is who”), gde je izbor stvaralaca rađen na osnovu njihovog društvenog statusa i spremnosti da plate za objavljivanje svojih biografija. Nasuprot takvim, inače svetski poznatim izdanjima, u ”Atlasu” su umetnici predstavljeni bez obzira na njihovu želju ili mogućnost da finansijski učestvuju u objavljivanju knjige. Osnovni kriterijum za objavljivanje pojedinih umetnika u knjizi nije bilo lično opredeljenje autora - pisaca knjige - već je to prvenstveno činjenično stanje sadržano u biografijama i karijerama umetnika, koje svedoči o njihovom društveno priznatom vanserijskom radu za koji su primili visoka strukovna i društvena priznanja. U knjizi smo dali prostor i mladima, do sada nedovoljno afirmisanim stvaraocima, koji su skrenuli pažnju na svoj rad zapaženim uspesima na prestižnim izložbama i umetničkim konkursima. Ni prema ovim umetnicima nije primenjen princip ličnog kritičkog opredeljenja autora ove knjige, već objektivnog, opšteg činjeničnog stanja o njihovom radu. Zaključke o vrednosti opusa likovnih umetnika objavljenih u knjizi i njihovom mestu u istoriji umetnosti prepustili smo stručnom sudu javnosti. U knjizi smo samo preneli stavove institucija koje vrednuju rad umetnika: umetničkih udruženja, fakulteta ili žirija reprezentativnih izložbi na kojima su umetnici izlagali. Nije nam namera da ovom knjigom postavljamo standarde u kritici umetnosti, niti da menjamo uspostavljen sistem vrednovanja autora - umetnika. Osnovni cilj je da predstavimo bogatstvo potencijala koji u sebi nose naši likovni umetnici i njihove izvanredne domete na polju primenjene umetnosti. Ako smo u tome makar malo uspeli, ova knjiga je postigla svoj cilj.

        U knjizi se ne nalaze svi autori koji su svojim delima zaslužili da budu u njoj. Mnogi su izostavljeni, jer fizički obim knjige i vremenska ograničenost projekta nisu dozvolili predstavljanje većeg broja umetnika. Poneko nije želeo da bude predstavljen u knjizi ove vrste, iz ličnih razloga. Bez obzira na nesavršenost, ova knjiga na jednostavan, faktografski objektivan način dajepresek današnje scene naše primenjene umetnosti.

        Konačan obim knjige dvostruko je premašio prvobitni plan, zbog čega su udvostručeni predviđeni finansijski izdaci njene realizacije. Iz tog razloga, knjiga je štampana u veoma malom, ograničenom tiražu. Međutim, ova ograničenja nisu uticala na kvalitet izdanja, pre svega u njegovoj sadržini, a potom i u likovno grafičkom smislu. Takođe iz finansijskih razloga, knjiga je nastala u vrlo kratkom vremenu, pa je u nekim delovima možda nesavršena. Ali i ta nesavršenost posedujesvoju unutrašnju lepotu. Bez obzira na moguće primedbe, sigurni smo da je knjiga, ovakva kakva je, neophodna i korisna, pre svega umetnicima, a potom i široj publici.

        Knjiga je nastala uz organizacionu podršku umetnika koji su predstavljeni u njoj, velikog broja članova Udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS); članova Udruženja likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Vojvodine (UPIDIV); većeg broja profesora i nastavnog osoblja Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu, profesora i nastavnog osoblja Arhitektonskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, profesora Departmana za arhitekturu Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu i drugih obrazovnih i kulturnih institucija. Zahvalni smo Japanskom društvu iz Novog Sada koje nas je institucionalno podržalo. Posebnu zahvalnost dugujemo štampariji ”AMD Sistem” koja je prepoznala probleme nastanka ove knjige i pomogla nam da ovu ideju realizujemo do kraja.

O knjizi

bottom of page